Wzdęcia brzucha

Często masz wzdęty brzuch? Zastanawiasz się, jakie są tego przyczyny? Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z problemami wzdęć. Często towarzyszy temu duży dyskomfort. Zobaczmy, jakie są główne przyczyny wzdętego brzucha.

Przyczyny wzdętego brzucha

Złe odżywianie: oczywiste jest, że głównym winowajcom jest złe odżywianie. Za wzdęty brzuch odpowiedzialne jest jedzenie pokarmów bogatych w tłuszcze, pokarmów mocno przetworzonych. Wzdęcia występują, także, gdy pokarmy powodujące gazy przeważają w twojej diecie. Są to fasola, kapusta, kalafior, pełne ziarna itd.

Także duże spożycie napojów mocno gazowanych i bogatych w kofeinę mogą prowadzić do wzdęć. Osoby, które mają nietolerancję na laktozę, nie powinny spożywać produktów mlecznych, gdyż ich spożycie zawsze kończy się koszmarnymi wzdęciami. Za wzdęcia też może być odpowiedzialne zbyt mocne napychanie się jedzeniem, zbyt szybkie spożywanie. wzdęcia brzucha

Powietrze: Jedząc w sposób naturalny połykamy powietrze razem ze spożywanym pokarmem. Jeśli jemy szybki i gwałtownie to nałykamy się sporo powietrza. Osoby palące, czy żujące gumę naturalnie nałykają się powietrza. To wszystko w końcu może powodować wzdęcia. Możesz zmniejszyć te efekty poprzez zmianę sposobu jedzenia i picia.

Zespół jelita drażliwego: to choroba jelit, która objawia się poprzez wzdęcia, biegunki, zaparcia, gazy itd. Jest to jedna z częstszych przyczyn wzdęć.

Choroby: choroby jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy rak mogą także powodować wzdęcia.

Inne przyczyny: u kobiet menstruacja, używanie tabletek antykoncepcyjnych, hormonalnych. Przyczyną może być także zbyt małe spożycie protein.

Jak z tym walczyć?

Poprawa nawyków żywieniowych: jedz mniejsze posiłki, niskotłuszczowe, unikaj kofeiny, alkoholu, czekolady, gum do żucia, rzuć palenie. Zamiast tego pij sporo wody, aby wypłukać nadmiar sodu z organizmu i staraj się jeść nieprzetworzone pokarmy.

Ćwiczenia: brak ćwiczeń może także wpływać na wzdęcia, wzmożona aktywność fizyczna pomoże ci w walce z gazami.

Zioła: zioła w postaci herbatek są naprawdę skuteczne w walce z wzdęciami. Picie ciepłej wody z cytryną może być także korzystne.

Podsumowanie

To wszystko, jeśli chodzi o wzdęcia brzucha. Nie lekceważ problemu wzdęć, bo może okazać się, że jest to objaw choroby. Staraj się najpierw jednak pomóc sobie w naturalny sposób, zmieniające to, co jesz.