Wypadanie włosów

wypadanie włosów

Normalny cykl rozwoju włosa trwa od 2 do 6 lat. Każdy włos rośnie około 1 cm przez miesiąc podczas tego okresu. Około 90% włosów na twojej głowie rośnie w każdym momencie natomiast odpoczywa około 10%. Po około 2,3 miesiącach odpoczywające włosy zaczynają wypadać a w ich miejscu rosną nowe. Normalne jest więc codzienne wypadanie włosów, każdy z nas codziennie traci włosy czasami nawet sobie nie zdając z tego sprawy. Jednak w niektórych przypadkach włosów wypadającyh jest zbyt wiele.

Jest wiele rodzai wypadania włosów, które zwane jest także łysieniem. Oto przykłady łysienia:

- wraz z wiekiem włosy mogą robić się coraz cieńsze. Dzieje się tak, że torebki włosów pozostają na etapie odpoczynu co z kolei powoduje, że włosów jest coraz mniej i są coraz krótsze.
- Łysienie androgenne z kolei to inna forma łysienia. Jest to związane z genami i może dotyczyć zarówno kobiet jak mężczyzn. Mężczyźni mogą już zacząć tracić włosy mając 20 lat, kobiety z reguły powyżej 40 roku zycia.

Co powoduje nadmierne wypadanie włosów?

Jest wiele rzeczy, które mogą to spowodować. Na przykład 3,4 miesiące po chorobie czy operacji możesz nagle stracić wiele włosów. Jest to chwilowe i związane ze stresem poczas choroby.

wypadanie włosów

Inną przyczyną mogą być problemy hormonalne. Nadczynnośc tarczycy albo jej niedoczynność może prowadzić do wypadania włosów. Ten proble może zostać usunięty poprzez wyleczenie tarczycy. Włosy mogą także wypadać jeśli rozlegulowane są hormony znane jako androgeny i estrogeny. Ich zbalansowanie może zatrzymać proces wypadania włosów.

Wiele kobiet zauważa wzmożone wypadanie włosów 3 miesiące po urodzeniu dziecka. To także sprawka hormonów. Podczas ciąży wydzielane są znaczne ilości hormonów, które powodują, że włosy nie wypadają. Kiedy hormony wracają do normalnego poziomu włosy znowu zaczynają wypadać w sposób naturalny.

Wypadanie włosów może być spowodowane także niektórymi lekami. Można ten proces zatrzymać wraz z zaprzestaniem przyjmowania leków. Przykłady leków, które mogą to powodować to leki rozrzeżające krew, leki na artretyzm, leki w chemioterapii czy duża ilość witaminy A. Niektóre infekcje też mogą powodować utratę włosów. Przykładem jest tu grzybiczna infekcja skóry, którą można oczywiście wyleczyć lekami. Ponieważ wypadanie włosów może być oznaką jakiejś choroby ważne jest znalezienie jej przyczyny i rozpoczęcie leczenia.

Czy mój lekarz może coś zrobić?

Być może tak. Lekarz z pewnością spyta cię o twoją dietę czy leki, które zażywasz. Czy ostatnio chorowałeś/chorowałaś i jak dbasz o włosy. Jeśli jesteś kobietą lekarz może cię zapytać o twój cykl menstruacyjny, ciążę czy menopauzę. Lekarz może chcieć cię zbadać aby sprawdzić przyczyny wypadania włosów.

Czy są jakieś leki na wypadanie włosów?

W zależnośći od przyczyny wypadania włosów są pewne możliwości. Jeśli przyczyną tego są leki należy te leki zmienić. Rozpoznanie i wyleczenie infekcji może także zastopować wypadanie włosów. Poprawienie balansu hormonów także może pomóc.
Leki mogą także spwolnić proces wypadania włosów jeśli to wypdanie jest czymś wrodzonym i prowadzi do łysienia. Niektóre z leków stosuje się bezpośrednio na głowę inne przyjmuje się w postaci tabletek. Niezłe wyniki daje witamina H - biotyna a także mieszanki np: Inneov Gęstość Włosów. Efekty leczenia niestety będą dopiero widoczne po 6 miesiącach - ze względu na cykl wzrostu włosów.