Usuwanie rozstępów

Rozstępy to po prostu podłużne, liniowe blizny pod skórą, które powstają w skutek szybkiego rozciągania się skóry. Skóra jest co prawda elastyczna, ale gwałtowne jej rozciąganie wpływa na kolagen, który jest białkiem łączącym tkanki w skórze. W skutek przeciążenia związanego z rozciąganiem ulega on uszkodzeniu. Na początku rozstępy pojawiają się jako czerwone lub fioletowe linie, z czasem ich kolor wygasa i stają się niemal białe. Rozstępy odróżniają się od reszty skóry, jednka nie powodują żadnego bólu. Co można z nimi zrobić? Czy są jakieś metody na usuwanie rozstępów?

Sposoby na usuwanie rozstępów

Do problemu można podejść na różne sposoby. Można zastosować środki domowe, medyczne lub kosmetyczne. Jednak zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie najlepiej skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza w trakcie lub po ciąży. Aby wybrać odpowiednią metodę trzeba dokładnie rozpoznać jaka część ciała wymaga zabiegów. Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Środkowa warstwa jest odpowiedzialna za formę naszej skóry. Mocne rozciąganie przez dłuższy okres czasu powoduje, że skóra właściwa staje się mniej elastyczna. Ponadto, skóra właściwa traci oparcie, w wyniku czego mogą powstać rozstępy.

usuwanie rozstępów

Domowe sposoby na usuwanie rozstępów:

Kemy na rozstępy: Tego typu kremy działają skutecznie jedynie na świeże rozstępy, w szczególności dla tych nie starszych niż miesiąc. Działają one na zasadzie odbudowy kolagenu. Jednak kobiety w ciąży lub po porodzie nie powinny tego typu specyfików, gdyż mogą one zaszkodzić dziecku. Kremy mogą być naprawdę skuteczne, ale tylko jeśli w porę je zastosujemy.

Balsam domowej roboty: Aby przygotować balsam będzie potrzebne naturalne masło, olej kokosowy i olej jojoba. Najlepsze do tego masła to masło z mango, kakaowe czy aloesu. Do miski dodaj 3 szklanki wybranego masła oraz pół szklanki oleju jojoba. Wymieszaj dokładanie miksturę i dodaj pół szklanki oleju kokosowego, dalej mieszając. Balsam jest gotowy, stosuj go 3 razy dziennie.

Witamina E: Rozbij kapsułki z witaminą E i zastosuj olej w nich zawarty bezpośrednio na rozstępy. Stosuj przez 2 tygodnie.

Kwas glikolowy i witamina C: Kwas glikolowy zwiększa produkcję kolagenu a w połączeniu z dawką witaminy C (500 mg) i stosowany 3 razy dziennie może się znacznie przyczynić do redukcji rozstępów.

Warto także zastosować częste ciepłe kąpiele z elementami masażu części ciała, w których wystąpiły rozstępy. Innym sposobem ukrycia rozstępów jest opalanie.

Poza naturalnymi metodami można zastosować oczywiście procedury medyczne:

Zabieg laserowy: Terapia laserowa usuwa zarówno fioletowe, czerwone jak i białe rozstępy. Metoda laserowa jest niestety droga i nie zawsze skuteczna. Są między innymi lasery naczyniowe, które są skuteczne przeciwko zaczerwienieniom oddziałowując na naczynia krwionośne za nimi. Inne lasery jak Fraxel laser, które impulsowo powodują mikrouszkodzenia w skórze właściwej, zmuszając ją przez to do odbudowy.

Mikrodermabrazja: Powoduje regenerację i uelastycznienie skóry, pobudza krążenie oraz produkcję elastyny i kolagenu. Zabieg nie jest bolesny i polega na złuszczaniu, ścieraniu naskórka poprzez zastosowanie specjalnego aparatu. Ściera on i niszczy stare komórki.

Mezoterapia: polega na Wstrzykiwaniu w miejsce uszkodzonych komórek skóry specjalnych koktajli. Zamiarem jest regeneracja kolagenu w skórze właściwej.

Podsumowanie

Mimo, że część z tych metod daje pozytywne efekty to całkowite usunięcie rozstępów jest praktycznie niemożliwe. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i zabezpieczenie skóry przed rozciąganiem. Jednym ze sposobów profilaktyki jest stosowanie kremów zwiększających elastyczność skóry np: te zawierające masło kokosowe. Dodatkowo na naszą skórę pozytywnie wpływa picie dużej ilości wody, dostarczanie odpowiedniej dawki witamin A,E i C. Wszystko to wpływa zbawiennie na elastyczność skóry, przez co zmniejsza szanse na pojawienie się rozstępów.