Urządzenia do ćwiczeń

W dzisiejszych czasach ludzie się mocno zapracowani, nie mają zbyt dużo wolnego czasu. Praca z dojazdem często zajmuje po 10 i więcej godzin. Nie pozostaje więc zbyt dużo wolnego czasu z wyjątkiem weekendów. To wszystko prowadzi do zwiększonej ilości osób z nadwagą, mających problemy zdrowotne.

Rozwiązaniem tychże problemów są regularne ćwiczenia w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą. Niestety z braku czasu często nie mamy kiedy wyruszyć na siłownię. Zwłaszcza w okresie zimowo-jesiennym jest to duży problem bo ćwiczenia w pomieszczeniach zamkniętych są w zasadzie jedyną możliwością. I tu z pomocą przychodzą urządzenia do ćwiczeń w domu.

Zanim jednak zakupisz sprzęt dokładnie przeanalizuj wybór. Zastanów co lubisz robić najbardziej na siłowni, dla jednych będzie to jazda na rowerze stacjonarnym a dla innych bieganie po bieżni. Jakie więc są najbardziej popularne urządzenia i czym się różnią?

Urządzenia do ćwiczeń w domu

Rower stacjonarny

Jazda na rowerze podobnie jak bieganie to ćwiczenie aerobowe, które idealnie nadaje się do odchudzania, utrzymania dobrej kondycji. Rower stacjonarny nie musi znacząco różnić się od zwykłego roweru, z wyjątkiem tego, że nigdzie nim nie pojedziemy. Rowery powinny oferować możliwość zmiany oporu pedałów, pomiar tętna, przybliżone naliczanie spalonych kalorii. Bardziej zaawansowane mają możliwość ustawiania tras podczas, których opór jest zwiększany, zmniejszany w zależności od terenu, po którym jedziemy.

Najlepsze rowery mają nawet wyświetlacze, na których wyświetlana jest trasa lub mogą być podłączone do telewizora. Oprócz rowerów stacjonarnych istnieje możliwość użycia trenażera, na którym można postawić zwykły rower i używać go do treningów w domu. Jedną z zalet rowera jest to, że zajmuje mało miejsca w stosunku do pozostałych urządzeń.

urządzenia do ćwiczeń w domu

Bieżnia

To jedno z najpopularniejszych urządzeń do ćwiczeń w domu. Bieganie, czy chodzenie po bieżni to świetne ćwiczenie aerobowe. Do wyboru są bieżnie o różnym stopniu skomplikowania i oczywiście różnej cenie. Podstawowe właściwości jakie powinna mieć bieżnia to łatwa regulacja prędkości. Kolejne istotne elementy to np: estymacja spalonych kalorii, pomiar tętna itp. Zanim dokonasz więc zakupu dokładnie dowiedz się co dana bieżnia oferuje.

Orbitrek

Orbitrek czyli maszyna eliptyczna to jakby połączenie roweru z bieżnią. Składa się z dwóch platform, które naciskane wykonują ruch jak pedały w rowerze. Dodatkowo orbitrek oferuje ćwiczenie rąk, do czego służą drążki poruszające się zgodnie z ruchem platform. Jednak podstawowa jego zaleta to fakt, że najmniej z powyższych obciąża stawy a jest porównywalny jeśli chodzi o spalanie kalorii. Jest to więc najlepsze urządzenie jeśli masz problemy z kolanami, kostkami.  Orbitrek powinien
być także wyposażony w pulsometr oraz możliwość estymacji spalonych kalorii.

Jeśli chodzi o inne urządzenia to popularne są także maszyny wioślarskie, ciężarki, sztangi i małe atlasy. Wybór jest więc dość szeroki i tylko od nas zależy na co się zdecydujemy. Radzę jednak wziąć pod uwagę ilość miejsca w domu przed zakupem, ponieważ część z maszyn może zajmować sporo miejsca.