Rozstępy po porodzie

Rozstępy po porodzie to bardzo powszechny problem kobiet, które właśnie urodziły. Jest wiele środków, sposobów na zmniejszenie, usunięcie rozstępów i odzyskanie ładnej skóry. Jednak najlepiej jest do tego nie dopuścić poprzez odpowiednią profilaktykę skóry.

Jednym z największych problemów skóry po ciąży są rozstępy na brzuchu. Ich usuwanie może być uciążliwe a w wielu przypadkach nie jest do końca możliwe. Można jedynie spowodować, że nie będą tak widoczne. Rozstępy to po prostu blizny w skórze, które powstały w skutek silnego rozciągania skóry. Świeże rozstępy mają kolor czerwony, fioletowy, z czasem stają się one jasne. Niemal 90% kobiet ma z tym problem po urodzeniu dziecka. Większości udaje się jedynie nieznacznie je zredukować, ale nie udaj się ich usunąć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w trakcie ciąży. Bardziej narażone na rozstępy są kobiety z jasną skórą.

rozstępy po ciąży Dlaczego po ciąży powstają rozstępy

Główną przyczyną jest oczywiście silne rozciąganie skóry w momencie kiedy rośnie brzuszek. Skóra podczas ciąży rozciąga się niemal do granic swoich możliwości. To często powoduje pęknięcia wewnątrz skóry właściwej. Pęknięcia te objawiają się właśnie w formie liniowych blizn pod skórą.

Jak zapobiegać?

Co można zrobić aby temu zapobiec? Dobrym i zdrowym pomysłem jest picie odpowiedniej (do 2l dziennie) ilości wody. To powoduje, że ciało i skóra jest nawodniona, przez co nie jest tak mocno narażona na pęknięcia i może się mocniej rozciągać. Inna rzecz to utrzymywanie stabilnego wzrostu wagi, nie należy zbyt gwałtownie nabierać kilogramów bo to dodatkowo rozciąga skórę. Oprócz tego warto zastosować kremy, witaminy, które wzmocnią naszą skórę. Ważne: Muszą to być preparaty skonsultowane z lekarzem, gdyż mogą wpłynąć na dziecko.

Jak usunąć rozstępy po porodzie?

Jest kilka sposobów na to aby zmniejszyć rozstępy. Są to zarówno metody naturalne jak i zabiegi kosmetyczne, medyczne. Oto kilka z nich:

- Terapia laserowa. To droga ale jedyna metoda gwarantująca niemal pewne efekty. W tej sprawie najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który będzie wiedzieć jaka metoda laserowa będzie najlepsza.
- Kremy na rozstępy. Zwłaszcza te zawierające retin-a i kwas glikolowy. Można je jednak stosować dopiero po zakończeniu karmienia piersią.
- Witamina E. Dolej olej z witaminą E do żelu do kąpieli lub wcieraj go bezpośrednio w skórę. Pozwól mu wsiąknąć dokładnie w skórę. Rób to regularnie, najlepiej 3 razy dziennie.
- Łuszczenie skóry. Użyj rękawice do peelingu obszaru skóry dotkniętego problemem. Namocz najpierw skórę w ciepłej wodzie.
- Ekstrakt z papaji. Wyciąg z owoców papaji w połączeniu z miodem i sokiem z cytryny. Tego typu mikstura może pomóc w rozjaśnieniu rozstępów, dzięki czemu znikną one w skórze, nie będą mocno widoczne.
- Masło kakaowe. Nakładanie masła kakaowego na rozstępy to kolejny sposób na ich zmniejszenie. Pozwól mu wsiąknąć w skórę po nałożeniu na noc.
- Ćwiczenia. Nie pomogą ci one może w pozbyciu się rozstępów, ale na pewno pomogą ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów po ciąży.

rozstępy po porodzie

To było tylko kilka możliwych sposobów na to jak można po pierwsze nie dopuścić do wystąpienia rozstępów a po drugie co zrobić kiedy problem już wystąpił i chcemy usunąć rozstępy ze swej skóry. Oprócz tych metod oczywiste wręcz jest, że zdrowe odżywianie bogate w witaminy i minerały, regularne dbanie o skórę są kluczowe dla utrzymania skóry w dobrej kondycji.