Odchudzanie na rowerze

Jeśli desperacko usiłujesz schudnąć i nie wiesz od czego zacząć to może warto odkurzyć zakurzony rower z piwnicy i zacząć od jeżdżenia na rowerze.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie tego czym w ogóle są kalorie. Kalorie to nic innego jak jednostka mierząca ilość energii zawartej w pożywieniu, czy napoju.

Jazda na rowerze ze średnią prędkością 20 km/h może spalić do 240 kalorii i to jedynie w ciągu pół godziny. W ciągu godzinnej przejażdżki można spalić do 500 kalorii. Oczywiście dokładna ilość spalonych przez ciebie kalorii będzie zależeć od twojej wagi, wysokości oraz intensywności jazdy, czyli średniego tętna. Spójrzmy na zalety jakie niesie ze sobą jazda na rowerze.

odchudzanie na rowerze

Zalety jazdy na rowerze

Spalanie kalorii: jazda na rowerze pozwala spalać dużo kalorii. Ważąc 80 kg można spalić aż 500 kalorii podczas godzinnej przejażdżki, przy umiarkowanym wysiłku. To po prostu świetny naturalny sposób na spalanie kalorii. Jazda z prędkością około 7 km/h przez godzinę może pozwolić ci spalić do 150 kalorii, zwiększając prędkość do 15 km/h możemy ich spalić do 400 w ciągu pół godziny.

Rozwój mięśni: podczas jazdy na rowerze najwięcej pracują oczywiście mięśnie nóg - łydki, uda, ale oprócz tego dość mocno pracują mięśni brzucha (w zależności od sposobu jazdy, natężenia i sylwetki) oraz rąk, przede wszystkim tricepsy, zwłaszcza kiedy wstajemy na rowerze. Krótko mówiąc jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, powoduje że wyglądają one smuklej. Nie spowoduje ona jednak ich nadmiernego wzrostu bo wbrew pozorom nie jest to trening siłowy, ale aerobowy (kardio).

Jazda na rowerze poza tym świetnie wpływa na nasz metabolizm i nawet kilka godzin po jeździe nasz metabolizm jest mocno pobudzony, dzięki czemu nawet siedząc na kanapie spalamy więcej kalorii niż normalnie. Dodatkowe plusy to wpływ na kręgosłup i mięśnie pleców. Jazda na rowerze wzmacnia te mięśnie co może prowadzić do lepszej postury.

Wolność: jazda na rowerze daje uczucie wolności, można nim wjechać niemal wszędzie i przejechać niemal przez wszystko. Takiej swobody ruchu nie daje nam ani motor ani samochód.

Oszczędność czasu: zamiast jechać do pracy samochodem być może szybciej będzie na rowerze, zwłaszcza w dużych miastach, w których są duże korki. Dodatkowo z rowerem nie ma problemu jeśli chodzi o parkowanie co w centrum miasta może być problemem.

Niedrogi: kupno roweru nie powinno być dla nikogo problemem. Oczywiście są drogie i bardzo drogie modele, ale każdy może coś dla siebie znaleźć.

Wpływ na stres: w dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym pośpiechu i sytuacje stresowe są dość częste. Nic nie rozładowuje stresu tak dobrze jak jazda na rowerze. Podczas jazdy zapominamy o wszystkich problemach.

Można ćwiczyć w domu: zaletą rowera jest to, że można ćwiczyć w domu bądź to na rowerze stacjonarnym, bądź to na normalnym rowerze zamontowanym na trenażerze.

Aby zacząć jeździć potrzebny ci tylko rower, kask, okulary, bidon, pompka i odrobina wiedzy na temat tego jak naprawić rower jak się coś popsuje.