Mity o odchudzaniu

Dookoła tematyki odchudzania pojawiło się wiele mitów. Sprawdź, które z nich są prawdziwe a które nie.

Śniadanie można pominąć

Niestety nic bardziej mylnego, gdyż jest to najważniejszy posiłek dnia. Każdy organizm potrzebuje odpowiednią ilość energii, która pozwoli mu funckjonować w trakcie dnia. Brak śniadania zwiększa szanse, że będziesz się objadać w trakcie dnia bądź zrobisz to wieczorem co oczywiście może prowadzić do dodania sobie zbędnych kilogramów.dmiernych kilogramów.


Ruch zwiększa spadek wagi

Prawda jest taka iż ćwicząc krótko i energicznie poprawiasz tylko kondycję. Ćwicząc bardzo intensywnie spalasz głównie węglowodany. W celu spalenia tłuszczu potrzebny jest dłuższy trening. Minimum to 30 minut treningu o zmiennym rytmie, raz intensywnie zaraz później spokojnie.

Produkty light

Owoce

Niektóre owoce są mocno kaloryczne. Na przykład banan to około 150 kcal, dlatego zamiast banana dużo lepiej jest zjeść jabłko. Jedząc dużą ilość słodkich owoców, np: winogron, bananów, wzrasta poziom insuliny. Następnie ten poziom szybko się obniża podobnie jak w przypadku zjedzenia słodyczy. Konsekwencją tego jest pojawienie się bardzo silnego uczucia głodu, które trudno jest zwalczyć co może prowadzić do zjedzenia jakiejś przekąski. Chcąc schudnąć należy jeść owoce pomiędzy głównymi posiłkami i najlepiej wybierać owoce zawierające stosunkowo mało cukru jak np: jabłka.

Produkty light są nietuczące

Nie wszystkie produkty opatrzone terminem 'light' są niskokaloryczne. Porównując ilość kalorii pomiędzy zwykłymi produktami a produktami light można zauważyć, że róznica ta jest niewielka. Wynika to głównie z faktu, że tłuszcz w produktach 'light' jest zastępowany kalorycznymi składnikami.

Czekolada

Czekolada zabroniona

Zjadanie codziennie tabliczki czekolady na pewno nie wpłynie korzystnie na twoją wagę czy twoje zdrowie. Jeśli już nie możesz powstrzymać się od czekolady to najlepiej jeść taką, która zawiera dużo kakao. Taka czekolada ma niski indeks glikemiczny i nie powoduje zwiększenie poziomu insuliny a co idzie za tym nie wywołuje głodu. Oczywiście nie odmawiaj sobie zupełnie słodyczy bo może się to spowodować iż przestaniesz przestrzegać diety.

Kawa

Kawa w odstawkę

Nie do końca jest to prawda. Mała kawa może nawet przyspieszyć metabolizm a na pewno doda nam energii. Kofeina zawarta w kawie może spowodować szybsze spalanie kalorii. Kawa jest bezpieczna dla figury, ale pod warunkiem jej niesłodzenia oraz nie dodawania śmietanki. Niestety kawa też działa moczopędnie i powoduje zwiększone wydalanie wody z organizmu. Dlatego też przy większej ilości spożywanej kawy warto pamiętać o uzupełnianiu płynów poprzez niegazowaną wodę mineralną.

Pij dużo wody

Usunięcie napojów słodkich z jadłospisu może spowodować spadek wagi. Samo picie dużej ilości płynów może nie wystarczyć, gdyż wypełniony nimi żołądek to tylko jeden z elementów. Dużo silniejsze jest oddziaływanie na mózg poziomu cukru we krwi. Dlatego też tak ważne jest ograniczenie się do wody gazowanej zamiast słodkich soków, napojów.

Czas

Kolację zjedz przed 19

Ważniejsze od pory zjedzenia kolacji jest to w jakim czasie po niej położysz się spać. Minimalna przerwa to 2-3 godziny. Wynik to z faktu, że podczas snu przemiana materii ulega spowolnieniu Jeśli chodzisz spać przed północą, spokojnie możesz spożyć lekką kolację nawet i o godzinie 21.

Głodówka to dobry sposób na szybkie odchudzanie

Nie jest niestety prawda. Jednodniowa głodówka niekoniecznie sprawi, że schudniesz, może natomiast cię osłabić. Z kolei podczas dłuższej głodówki nie spalamy tylo i wyłącznie tłuszczu, ale także mięśnie co nie jest dobrym zjawiskiem.