Koktajle oczyszczające organizm

Jeśli czujesz się ospale, czujesz zmęczenie, czy masz problemy ze skórą lub trawieniem to znak, że twój organizm potrzebuje detoksu.

Detoks to nic innego jak detoksyfikacja, oczyszczanie organizmu z niepotrzebnych substancji, toksyn. Nasze ciało pochłania w ciągu dnia różnego rodzaju chemikalia, czy to z wody, czy z powietrza. Te zanieczyszczenia są powodem wielu chorób układu pokarmowego, skóry. Dlatego warto od czasu do czasu wypłukać je z naszego organizmu, przyspieszyć ten proces.

koktajle oczyszczające

Oczywiście ciało w naturalny sposób oczyszcza się ze szkodliwych substancji i za to odpowiedzialne są między innymi wątroba i nerki, czy skóra poprzez pocenie się. Mimo tego warto wspomóc naturalne procesy i od czasu do czasu poddać się detoksowi. Możemy tego dokonać pijąc koktajle oczyszczające.

Koktajle oczyszczające

Koktajle oczyszczające to napoje, które stymulują naturalny metabolizm, pozwalają ciału na oczyszczenie się w trakcie przerwy od normalnego jedzenia. Jest wiele dostępnych koktajli i są one łatwe do samoczynnego przygotowania w domu. Potrzebne będą woda, owoce i warzywa. Spójrzmy na najbardziej popularne:

Koktajl cytrynowy: Cytryna zawiera w sobie kwas askorbinowy, który wspomaga oczyszczanie. Ten drink używany jest w diecie cytrynowej. Przykłady:
- Lemoniada: pół szklanki wody niegazowanej i pół szklanki świeżego soku z lemonek. Zawsze używaj świeżych owoców i samemu wyciskaj z nich sok.
- Cytryna i syrop klonowy: Wyciśnij sok z 2 cytryn do 200ml wody. Dodaj 2 łyżki soku klonowego i 1/10 łyżeczki pieprzu cayenne. Wymieszaj dokładnie łyżką.

Koktajl z jabłek i selera: Jabłka są bogate w antyutleniacze i pomagają oczyszczać nerki i wątrobę. Sposób przyrządzenia: 2 jabłka pokrojone bez pestek, 2 selery, 1 łyżeczka soku z cytryny. Wymieszaj wszystko w mikserze.

Koktajl z papai i imbiru: Papaje są bogate w błonnik i pomagają w trawieniu. Sposób przyrządzenia: 1 obrana papaja, szczypta imbiru i jedna wyciśnięta cytryna. Wymieszaj wszystko w mikserze.

Koktajl ze świeżych ananasów: Ananasy zawierają dużo witaminy B1, C i magnezu. Sposób przyrządzenia: pół szklanki świeżego soku z ananasów, pół szklanki wody.

Koktajle warzywne: Warzywa są oczywiście bogate w witaminy i minerały, które pomagają w samooczyszczaniu organizmu.
Sok z marchwi: Świetne źródło witaminy A i C.
Sok z buraków: Buraki zawierają dużo witaminy A i pomagają w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi. Sposób przyrządzenia: 1 burak, 2 pory, 1 marchew. Wymieszać i dodać wody.
Zielony detoks: Składa się z zielonych warzyw. Sposób przyrządzenia: 3 marchewki, 3 liście jarmurza, 2 selery, rzepa, kilka liści szpinaku, pół kapusty, pół pietruszki, pół cebuli, 2 ząbki czosnku. Wymieszać dokładnie i dodać wody.

Koktajl z zielonej herbaty: Przygotowujemy go z ziół jak imbir, mniszek lekarski, które pomagają w oczyszczaniu.
Imbirowa herbata oczyszczająca: 2 kubki wody, pół łyżki sproszkowanego imbiru. Gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Dodać łyżkę syropu klonowego i soku z pół cytryny. Pij ciepłą.
Herbata z mniszka: 2 łyżki pokruszonego mniszka, 1 kubek ugotowanej wody. Parz przez 10 minut.

Podsumowanie

Jeśli chcesz oczyścić swój organizm to spróbuj, któryś z przykładowych koktajli oczyszczających. Poczujesz się po nich lepiej. Jednak zanim zastosujesz dietę bazującą na detoksie to zapytaj lekarza, dietetyka, który koktajl wybrać.