Hi i Low Impact aerobik

Low impact aerobik to ćwiczenia w których bierze udział duża grupa mięśni i w których przynajmniej jedna noga ma cały czas kontakt z podłogą. Są to ćwiczenia o mniejszym stosunkowo małej intensywności. Tego rodzaju ćwiczenia poswtały ze względu na mniejsze ryzyko kontuzji w porównaniu z metodą Hi impact. Ćwiczenia są raczej proste, dostosowane do osób początkujących. Opierają się na tak zwanej pozycji bazowej ciała, czyli lekko ugiętych kolanach i ramionach, wysuniętej do przodu miednicy oraz napiętych mięśniach pośladków i brzucha. Zapobiega to nadmiernemu obciążeniu stawów. Low impact to ćwiczenia idealne dla osób starszych, ociężałych czy nawet kobiet w ciąży.

To świetny sposób aby rozpocząć trening dla osób, które dawno nie ćwiczyły i chcą na początek łatwych ćwiczeń. Osoby wysportowane mogą mieć przy tego typu ćwiczeń problem z osiągnięciem odpowiedniego dla siebie natężenia, dlatego dla takich osób zaleca się stosowanie szerszego zakresu ruchów. Wykonywanie szerszych ruchów ramionami będzie prowadzić do zwiększonego natężenia ćwiczenia.

Low impact aerobik

Hi impact aerobik to niezwykle dynamiczne ćwiczenia doskonałe dla osób o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Ćwiczenia te polegają głównie na wykonywaniu skoków, podskoków, obrotów i elementów biegu. Tętno podczas ćwiczeń może wzrosnąć nawet do 160-180 uderzeń na minutę. Tempo muzyki powinno być dobierane do tempa ćwiczeń.

Hi Lo aerobik

Hi Lo jest to kombinacja dwóch form aerobiku: Hi impact i Low impact. Jest to obecnie chyba najczęściej stosowana forma aerobiku zawierająca zarówno układy kroków z Low impact jaki i podskoki z Hi impact. Jest to bardzo popularna metoda goszcząca w fitnessach jużod ponad 20 lat. Hi Lo daje możliwość wypocenia się, spalenia tłuszczu czy wytańczenia.

Zajęcia tego typu zaczynają się zwykle od 10 minutowej rozgrzewki. Następnie uczestnicy przez kolejne 40 minut wykonują różne układy ćwiczeń. Mięśnie po ćwiczeniach Hi Lo wymagają rozciągnięcia. Dlatego po głównych zajęciach przeznacza się około 10 minut na rozciąganie mięśni i na ich schłodzenie. Ćwiczenia wpływają pozytywnie na wytrzymałość oraz układ krążenia i układ oddechowy. Dzięki zastosowaniu dużej różnorodności ruchów rąk czy nóg ćwiczenia te świetnie kształtują kondycję.

Jak można przygotować się do ćwiczeń Hi-Lo?

Dla osób cierpiących na brak kondycji fizycznej, przed przystąpieniem do lekcji Hi Lo, zaleca się odpowiednie przygotowanie organizmu. Może to być jakikolwiek trening o zmiennej intensywności. Przykładem może być chodzenie na przemian z bieganiem, czyli np: 2 minuty marszu i 2 minuty biegu. Należy wykonywać podobne ćwiczenia prze okres około 2-3 tygodni. Należy stopniowo wydłużać bardziej aktywną część treningu. Spokojna część treningu, czyli w tym przypadku marsz, służy głównie do wyrównania oddechu. Intensywną część treningu należy zaczynać po wyrównaniu się oddechu. Dzięki tego typu prostym zabiegom można porpawić krążenie i wydolność oddechową tym samym przygotować organizm.

Kontrola tętna

Podczas treningu dobrze jest kontrolować rytm swojego serca. Podczas rozgrzewki Hi Lo tętno podskakuje do około 55% maksymalnego tętna, które można obliczyć ze wzoru 220 - wiek ćwiczącego. Pod koniec ćwiczeń wartość tętna nie powinna przekraczać 75% maksymalnego tętna. Oczywiście na początku to tętno będzie wyższe ale stopniowo w miarę lepszego wytrenowania powino się stabilizować w tych granicach.

Jakie są korzyści z treningów Hi Lo:

- Obniżenie częstotliwości skurczów serca.
- Bardziej ekonomiczna praca serca i całego układu krążenia.
- Lepsze ukrewienii przemiana materii.
- Regulacja ciśnienia tętniczego.
- Poprawienie kondycj.
- Poprawienie odporności zdrowotnej.
- Odpręża, relaksuje oraz łagodzi stres.