Diety o niskim GI

Diety z niskim indeksem glikemicznym zostały stworzone, aby pomóc cukrzykom. Indeks glikemiczny klasyfikuje węglowodany wg ich wpływu na poziom glukozy we krwi występujący po ich spożyciu. Czysta glukoza ma wskaźnik GI równy 100, więc im jedzenie ma wskaźnik bardziej zbliżony do 100 tym większy jej indeks glikemiczny.

Indeks glikemiczny mówi nam jak szybko dany pokarm zostanie przetworzony na cukier we krwi i jak szybko poziom tego cukru opadnie. Jedzenie z niskim indeksem glikemicznym jest absorbowane wolniej, przez co poziomy cukru nie skaczą wysoko.

Jakie znamy diety oparte o indeks glikemiczny?

Dieta o niskim GI

Dieta glikemiczna - jest to dieta będąca mieszanką diety strefowej i diety South Beach.
Dieta South Beach - dieta śródziemnomorska.
Dieta Montignaca - oparta mocno na indeksie glikemicznym.

Typowa dieta oparta na indeksie glikemicznym

Typowa dieta o niskim indeksie GI jest to dieta niska w tłuszcze i wysoka w węglowodany, ale tylko te z niskim indeksem glikemiczny. Często samo przejście z węglowodanów o wysokim GI na odpowiedniki o niskim GI może dać spore rezultaty w odchudzaniu. Może także dać uczucie większej energii z powodu braku mocnych skoków poziomu cukru w ciągu dnia.

Przykładowy jadłospis typowej diety GI

Śniadanie
Omlet z rodzynkami i chudym mlekiem
Szklanka soku z pomarańczy

Obiad
Zupa warzywna z kromką chleba perłnoziarnistego
Śliwki

Kolacja
Spaghetti bolognese, ale z makarony pełnoziarnistego i chudego mięsa wieprzowego.
Zielona sałata, jogurt naturalny.
Woda lub zielona herbata

Co jeśli chodzi o ilość jedzenia?

Indeks glikemiczny nie daje wystarczająco dużo informacji o glikemicznym efekcie poszczególnych produktów. Na przykład marchewka ma wysoki indeks GI, ale aby miała ona duży wpływ na poziom cukru we krwi to należałoby zjeść kilka kilo. To dlatego, że marchew ma w sobie mało węglowodanów.

Aby sprawdzić, tzw. ładunek glikemiczny (GL) wystarczy pomnożyć indeks GI przez ilość węglowodanów w produkcie i podzielić to przez 100.

Przykład: 90g marchwi z GI w wysokości 92 posiada w sobie około 4g węglowodanów. Ładunek glikemiczny wynosi, więc 92 x 4 / 100 = 3,7.