Dieta proteinowa

Obecnie dieta wysokobiałkowa jest uważana jedną z najlepszych diet odchudzających. Białko z reguły jest stosowane jako główny budulec masy mięśniowej przy treningu siłowym, jednak białko może także być wykorzystywane w odchudzaniu.

Główną zaletą spożywania dużej ilości białka jest to, że energia jest uwalniana powoli, co powoduje stabilny poziom cukrów we krwi. Powolne spalanie energii zmniejsza ryzyko wystąpienia mocnego uczucia głodu. Proces przetwarzania białka na glukozę jest znany, jako glukoneogeneza. Ilość kalorii spalonych w tym procesie jest wysoka. Dodatkowo nadmiar pochodzący od węglowodanów jest usuwany przy dużym spożyciu białka.

dieta wysokobiałkowa

Plan diety proteinowej

Plan diety eliminuje jedzenie zawierające duże ilości cukru. Także jedzenie zawierające dużą ilość węglowodanów jest niewskazane. Można tu wymienić ziemniaki, biały ryż, makaron, cukry oraz różnego rodzaju zboża. Można natomiast spożywać pokarmy z niską zawartością węglowodanów, ale w niewielkich ilościach.

Z pokarmów, które wręcz są wskazane można wymienić produkty mleczne, fasolę, orzechy. Mleko jest jak najbardziej wskazane, ponieważ zawiera niemal wszystkie wartości odżywcze. Z produktów mlecznych można wymienić jogurty, twaróg, żółty ser. Z orzechów zawierających dużą ilość białka można wymienić natomiast: migdały, nerkowce, orzeszki ziemne, nasiona dyni, nasiona lnu i słonecznika.

Wraz ze spożywanym białkiem w diecie należy uwzględnić duże ilości błonnika. Błonnik ma za zadanie działać, jako wypełniacz, aby osoba nie czuła się głodna. Stosując dietę białkową istnieje ryzyko wystąpienia problemów z nerkami, jednak zaobserwowano to głównie u osób już cierpiących na choroby nerek. Innym problemem wysokiego spożycia białka jest to, że pogłębia ono problem encefalopatii wątrobowej - nie ma na to jednak wiarogodnych dowodów.

Wskazówki

Dieta proteinowa może być ważnym czynnikiem w odchudzaniu, ale nie należy zapominać o ćwiczeniach. Ciało potrzebuje białka do budowy mięśni. Dlatego więc, aby w pełni wykorzystać tą dietę należy równocześnie zastosować jakiś program treningowy. Zwiększając nieznacznie swoją masę mięśniową spowodujemy wzrost metabolizmu, gdyż mięśnie potrzebują więcej energii, co za tym idzie będziemy mieli mniejszą tendencję do tycia. Jeśli nie będziemy w ogóle ćwiczyć na efekty diety nie ma za bardzo, co liczyć, gdyż nadmiar białka zostanie przetworzony na tłuszcz i zmagazynowany w organizmie.

Należy pamiętać, że nie należy przesadzać z ilością spożywanego białka, nie powinno się przekraczać 20% w ciągu dnia. Zbyt duża ilość spożytego białka może mieć zły wpływ na nerki, gdyż mocno obciąża ich pracę.

Przykładowy jadłospis

Propozycja 1

Śniadanie
- 2 jajka - jajecznic lub gotowane, bez masła lub margaryny
- 2 tosty
- 1 plasterek kiełbasy
- połowa grejpfruta lub pomarańcza lub 3 pomidory
- 1/2 szklanki mleka z niską zawartością tłuszczu

Obiad
- 2 kromki pełnoziarnistego chleba
- 100g sałatki z kurczaka
- 200g pokrojonych warzyw
- 200ml wody lub herbaty

Przekąska
- 100g serka wiejskiego
- 100g orzeszków ziemnych

Kolacja
- 200g zielonej fasoli, marchewki i brokułów
- 100g chudego mięsa: kurczak, wołowina, wieprzowina lub ryba

Propozycja 2

Śniadanie
- jajko lub jajecznica na bekonie
- filiżanka kawy lub herbaty bez mleka

Obiad
- pita z sałatką z tuńczyka
- migdały

Kolacja
- kalafior i brokuły zmieszane z pieczonym łososiem
- szklanka wody