Dieta spalająca tłuszcz


Twórcą diety jest dietetyk Jay Robb, który opracował dietę w celu stabilizacji poziomów cukru we własnej krwi. Twierdzi on, że pomimo, że diety niskowęglowodanowe dają rezultaty to osoby je stosujące często czują się zmęczone a w dłuższym okresie czasu może to mieć również konsekwencje zdrowotne. Jego rozwiązanie to naprzemienne spożywanie dużych i małych ilości węglowodanów. Krótko mówiąc zaleca jednego dnia jeść bardzo mało węglowodanów, aby następnego dnia jeść ich dużo.

Robb każdego dnia rekomenduje 3 posiłki. Raz w tygodniu można sobie pozwolić na luźny posiłek.

Koncepcja diety polega na zmuszeniu ciała, aby używało tłuszczu jako głównego źródła energii. Jedzenie jednego dnia dużej ilości węglowodanów naprzemian z ich małą ilością manipuluje metabolizmem glikogenu co sprawia, że tłuszcz nie jest odkładany w organizmie.

dieta ketogeniczna


Rekomendowane jedzenie

Twórca diety sugeruje jak właściwie dobierać węglowodany. Do takich zalicza on ziemniaki, brązowy ryż, makaron, kukurydzę oraz produkty na pełnym ziarnie a także owoce.

Zwraca także uwagę na to jak ważne jest spożycie wysokiej jakości białka i zdrowych nienasyconych tłuszczy. Dostarczanie odpowiedniej dawki protein, przy każdym posiłku jest kluczowe dla utrzymania dobrego poziomu cukru we krwi co spowoduje stały dopływ energii do komórek organizmu.

Przykładowy jadłospis

1. Dzień niskowęglowodanowy

Śniadanie:
- omlet z białka jaj z serem żółtym

Obiad:
- stek wołowy z brokułami i sosem orzechowym

Kolacja:
- miska sałatki z warzywami, awokado i tuńczykiem

2. Dzień wysokowęglowodanowy

Śniadanie:
- sałatka z owoców plus jogurt
- pełnoziarnisty tost z miodem

Obiad:
- kawałek indyka z pieczonym ziemniakiem
- zielona sałata z oliwą z oliwek

Przekąska:
- świeży owoc

Kolacja:
- pierś z kurczaka z grilla, pełnoziarnisty makaron i cukinia

Twórca diety rekomenduje lekkie ćwiczenia a przynajmniej dużo spacerów, aby zwiększyć siłę mięśni oraz metabolizm. Zaznacza jednak, że to zmiany w odżywianiu są najważniejsze.

Zalety

- dobra dla osób, które nie chcą rezygnować z węglowodanów a chcących korzystać z zalet diety niskowęglowodanowej
- jeden wolny od zasad posiłek w ciągu tygodnia
- kładzie nacisk na jakość spożywanego pożywienia
- zawiera jadłospisy i przepisy

Wady

- mocno restrykcyjna, zwłaszcza w dniach niskowęglowodanowych
- może wymagać dużo czasu na przygotowanie posiłków, ponieważ jedzenie przetworzone jest niedozwolone

Podsumowanie

Dieta nie jest łatwa w stosowaniu, ale może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących korzystać z odchudzających właściwości diet niskowęglowodanowych, a przy okazji pozostać aktywnym na co pozwalają dnie wysokowęglowodanowe. Zanim jednak sięgniesz po tego typu dietę skonsultuj to z lekarzem, czy dietetykiem.