Dieta rotacyjna

Dieta rotacyjna zakłada ciągłą zmianę dziennie spożywanych kalorii w celu odchudzania. Została stworzona przez eksperta od nadwagi Martina Katahn'a. Skonstruował on dietę w której zmienia się ilość dziennie spożywanych kalorii oraz zmienia się rodzaj pokarmów tak, aby zmaksymalizować efekt odchudzania.

Podstawy diety rotacyjnej

Dieta rotacyjna jak już było wspomniane zakłada zmiany w ilości spożywanych kalorii w kolejnych fazach diety. Ilości kalorii są różne dla kobiet i mężczyzn. Przykładowy plan diety może wyglądać następująco. Zaczyna się od niskokalorycznej diety trwającej od 3 do 4 tygodni. Kobiety powinny zaczynać od 600 kalorii dziennie przez 3 dni a następnie zwiększyć ich ilość do 900. Może to trwać do tygodnia. W następnym tygodniu kalorie mogą być zwiększone do 1200. Mężczyźni powinni z kolei zaczynać od 1200 kalorii a w kolejnych fazach zwiększać ich ilość do 1500 i 1800. Czwarty tydzień to zazwyczaj przerwa od restrykcyjnej diety trwającej 3 tygodnie.

dieta rotacyjna


Co jemy podczas diety rotacyjnej?


Należy oczywiście przygotować sobie zestaw pokarmów zawierających się w określonych wartościach kalorii. Podczas pierwszych tygodni należy unikać wysokokalorycznych pokarmów. Najlepsze efekty daje dieta rotacyjna węglowodanowa. W tym planie przez pierwsze 3 dni w ogóle nie wolno spożywać węglowodanów, następnie w czwartym dniu można je spożywać w ograniczonych ilościach, aby przez kolejne 3 dni znowu nie jeść węglowodanów.

Dieta rotacyjna to dobra metoda, aby kontrolować alergię na niektóre pokarmy. Pomaga w zidentyfikowaniu jedzenia, które wywołuje alergię. Dzieje się tak, bo wyłącza na kilka dni określony rodzaj pokarmu, aby później znowu do niego wrócić. Dzięki temu można zauważyć kiedy i z jakiego powodu pojawia się reakcja alergiczna.

Przykładowy dzień na diecie rotacyjnej

Śniadanie: płatki z mlekiem, owoc cytrusowy przez pierwsze 3 dni.

Obiad: warzywa (brokuły, marchew, fasola), 100g brązowego ryżu z gotowaną lub grillowaną rybą.

Kolacja: 1 jogurt naturalny z rodzynkami, 1 banan.


Zalety diety rotacyjnej

Kiedy zmniejszasz ilość spożywanych kalorii przez 3, 4 dni na pewno schudniesz. Także jest to całkiem dobra diet jeśli liczysz na szybkie odchudzanie. Pytanie tylko, czy uda się utrzymać uzyskaną dietę po powrocie do normalnego trybu bo nie jest to dieta na której można normalnie funkcjonować.

Wady

Czasem wytrzymanie dnia przy spożyciu 600 kalorii może być bardzo trudne, to niemal wygląda na głodówkę. Należy pamiętać jednak, że nie powinno to trwać więcej niż 3 dni. Niedożywienie przez 3 dni może prowadzić więc do przejadania się w kolejnych dniach, dlatego trzeba mieć naprawdę silną wolę, aby zastosować tą dietę.