Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna może mieć wiele zastosowań. Początkowo dieta była stosowana do kontroli objawów padaczki. Obecnie jednak również jest używana do odchudzania jako jedna z wielu diet niskowęglowodanowych.

Dieta ketonowa jest bogata w tłuszcz, składa się z umiarkowanej ilości protein i jest dietą niskowęglowodanową. Istnieje podobieństwo do innych diet z niską zawartością węglowodanów jak np: dieta Atkinsa, jednak są pewne różnice.

dieta ketogeniczna


Dieta ketogeniczna do odchudzania

Stosowanie diety ketogenicznej w celu odchudzania nie wymaga wzmożonej kontroli lekarskiej jak w przypadku stosowania jej w celach leczniczych padaczki. Większość diet niskowęglowodanowych jak Atkinsa wywołują proces ketozy, który jest produktem ubocznym spalania tłuszczu. Działają one jeśli chodzi o odchudzanie bo kontrolują poziom insuliny jaka jest wydzielana do krwi poprzez minimalizację węglowodanów.

Kiedy insulina jest we krwi ciało nie może spalać zapasów tłuszczu. Kiedy jednak jej poziom jest niski, z powodu braku węglowodanów, rozpoczyna się proces spalania zapasów tłuszczy, aby otrzymać z nich energię potrzebną do życia, która normalnie zazwyczaj pochodzi z węglowodanów.

Dieta ketogeniczna i podobne ograniczają zwykle poziom węglowodanów do 5, 10 gramów na jeden posiłek. Reszta kalorii powinna pochodzić z tłuszczy i protein. Diety tego typu unikają szczególnie cukrów prostych i warzyw bogatych w skrobię.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie
- 2 plasterki bekonu
- jajecznica z 2 jaj
- herbata

Obiad
- pierś kurczaka z grilla
- sałatka z oliwą z oliwek
- woda

Przekąska
- jajko na twardo

Kolacja
- stek wołowy
- szpinak

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna jak i inne, które mocno ograniczają jedną z głównych wartości odżywczych mogą się okazać szkodliwe dla zdrowia. W tym przypadku mamy do czynienia z mocnym ograniczaniem węglowodanów i dużym spożyciem tłuszczy i protein. Zanim więc sięgniesz po dietę tego typu koniecznie skonsultuj to z lekarzem i upewnij się, czy aby na pewno stan twojego zdrowia pozwala na zastosowanie takiej diety.