Dieta glikemiczna

Jest to jedna z bardziej popularnych diet w Stanach Zjednoczonych. Bazuje na indeksie glikemicznym, który nie jest nowym tworem, ale dopiero od niedawna diety bazujące na indeksie glikemicznym stały się popularne.

Dieta glikemiczna bardziej niż inne zagłębia się w indeks glikemiczny GI, poprzez branie pod uwagę także tzw. ładunku glikemicznego. Jest to kombinacja indeksu glikemicznego oraz ilości węglowodanów w pokarmie. Na przykład marchew ma wysoki indeks GI, ale małą zawartość węglowodanów. Tak, więc ładunek glikemiczny marchwi jest niewielki i nadaje się ona do spożycia w diecie glikemicznej. Należałoby zjeść naprawdę duże ilości marchwi, aby zauważyć jej wpływ na zwiększony poziom cukrów we krwi.

dieta glikemiczna

Wszystkie posiłki diety glikemicznej powinny podlegać poniższym zasadom:

- około 40% kalorii powinno pochodzić od nieprzetworzonych węglowodanów złożonych, wliczając w to pełne ziarna, chleb pełnoziarnisty, czy owoce zamiast soków.
- około 30% kalorii powinna pochodzić z chudych protein (ryby, drób, wołowina).
- około 30% kalorii powinno pochodzić z tłuszczy jak orzechy, ryby, awokado, oliwa z oliwek.

Jak widać te zasady zostały zaczerpnięte z diety strefowej. Różnicą jest jednak to, że tutaj dbamy o to, żeby spożywane pokarmy miały możliwie niski indeks glikemiczny GI.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie
Warzywny omlet z pełnoziarnistym chlebem

Obiad
Grillowana kurczak z serem i pomidorami oraz sałatą i mlekiem

Popołudniowa przekąska
Kilka orzechów - migdały

Kolacja
Makaron pełnoziarnisty z mięsem wołowym

Przekąska wieczorna
Koktajl z owoców z jogurtem naturalnym

Podsumowanie

Dieta glikemiczna jest jedną z tych diet, które można stosować przez całe życie, gdyż nie ogranicza mocno wartości odżywczych - spożywamy zarówno węglowodany jak i białka jak i tłuszcze. Poza tym lista produktów zakazanych nie jest zbyt długa i ogranicza się do tych z wysokim indeksem glikemicznym.

W najgorszym przypadku stosowanie tej diety będzie pomocne u osób z problemami cukrzycowymi. W najlepszym może pozwolić na spokojny spadek wagi w długim okresi czasu.