Dieta Dukana

Dieta Dukana nazywana popularnie dietą białkową zrobiła w ostatnich latach międzynarodową karierę i stała się powszechnie stosowana także i u nas. Dieta gwarantuje szybką utratę kilogramów już w pierwszym tygodniu, w kolejnych etapach wymaga jednak dużej dyscypliny i cierpliwości. Na czym polega?

Zasady diety Dukana

Diet składa się z 4 etapów:
- Faza 1 - jemy ile chcemy ale tylko pokarmy białkowe
- Faza 2 - do białka dołączamy warzywa
- Faza 3 - w czwartki jemy tylko białko
- Faza 4 - normalne odżywianie przez 6 dni w tygodniu
Dodatkowo codziennie należy pić przynajmniej 1,5l wody. Codziennie 3 łyżki otrębów.

dieta wysokobiałkowa

Etap 1 - tylko białko
Etap trwający do 10 dni, w którym najwięcej chudniemy. Długość zależy od tego ile chcemy schudnąć. W tym okresie spożywamy tylko i wyłącznie produkty białkowe.

Etap 2 - białko plus warzywa
Faza, w której spożywamy na przemian 1 dnia tylko produkty białkowe a 2 dnia produkty białkowe wraz z warzywami. W tym etapie spadek wagi jest już dużo mniejszy i wynosi około 1kg w ciągu tygodnia.

Etap 3 - utrwalanie wagi
Ten etap trwa 10 dni na każdy zrzucony kilogram wagi. Oprócz warzyw i białka dziennie dozwolone są: 1 owoc (byle nie banan), ciemny chleb (2-3 kromki), ser żółty (2-4 plasterki). W trakcie tygodnia dodatkowo można 2 razy dodać do posiłków do 200g makaronu lub ryżu, ale brązowego. Dodatkowo można 2 razy w tygodniu zjeść coś na co mamy ochotę. Wyjątkiem jest czwartek, w którym można jeść jedynie produkty białkowe.

Etap 4 - stabilizacja wagi
Faza, które powinna być sposobem na twoje życie. Należy zachować dobre nawyki żywieniowe z poprzednich faz a raz w tygodni np: w czwartek jeść tylko białko. Do tego codzienni należy dodać do 3 łyżek otrębów.

Przykładowy jadłospis

Etap 1

Śniadanie
- niskotłuszczowy twaróg
- kilka plasterków szynki
- kawa zbożowa

Obiad
- jogurt naturalny
- kurczak z grilla

Kolacja
- placek z otrębami (2 jajka, 3 łyżki otrębów, łyżka serka - usmażyć na patelni)
- omlet (2 jajka, 2 łyżki serka plus sól, curry - usmażyć na patelni)

Do picia 1,5l wody dziennie

Etap 2

Śniadanie
- serek homogenizowany
- kilka plasterków szynki

Obiad
- jogurt naturalny
- kurczak z grilla z duszonymi warzywami, sosem sojowym i ziołami

Kolacja
- sałatka z pomidorów i ogórków
- kilka plastrów sera żółtego

Do picia 1,5l wody dziennie

Podsumowanie

Dieta białkowa Dukana powoduje szybki spadek wagi, ponieważ organizm zużywa dużo więcej energii na trawienie białka. Pod tym względem jest to świetna dieta, ale są niestety także minusy. Podczas diety należy pić dużo wody od 1,5 do 2l dziennie. Wynika to z faktu iż dieta białkowa mocno obciąża nerki. Dieta jest absolutnie zakazana dla osób chorych na nerki, mających cukrzycę lub chorą tarczycę.