Dieta czterodniowa

Dieta czterodniowa bazuje na twierdzeniu, że zmieniając to co jemy i jak ćwiczymy co każde 4 dni, szybciej możemy schudnąć niż bez robienia zmian. Została stworzona przez Iana Smitha. Myląca jest nazwa diety, nie jest to dieta trwająca 4 dni jak sugeruje dieta. 4 dni symbolizują tu zmiany w sposobie jedzenie i ćwiczenia.

Jak działa dieta?

Dieta 4 dniowa składa się z serii modułów, których każdy trwa 4 dni. Podczas diety będziesz zmieniać to co jesz i jakie ćwiczenia będziesz wykonywać co każde 4 dni. Ma to pozwolić na szybsze spalanie tłuszczu, organizm nie zdąży się przyzwyczaić do jedzenia, ćwiczeń.
 

dieta trzydniowa

Fazy diety

1. Faza indukcyjna - ma na celu detoks organizmu. Można pić kawę, lemoniadę i wodę. Dozwolone są zielone warzywa, owoce, jogurt naturalny i brązowy ryż. Jeśli chodzi o ćwiczenia to zalecane są ćwiczenia aerobowe jak bieganie, jazda na rowerze. Trening powinien trwać 40 minut.

2. Faza przejściowa - podczas tej fazy można powrócić do jedzenia wszelkich produktów. Można pić kawę, sodę i wodę. Jeść można surowe warzywa, owoce, chude mięso drobiowe i ryby. Można sobie także pozwolić na 2 przekąski w ciągu dnia. Mogą to być garść orzechów lub miska winogron.

3. Faza proteinowa - podczas fazy należy jeść więcej protein. Dozwolone jest picie kawy i wody a jedzenie jajek, indyka, koktajlu proteinowego, chudego mięsa, owoców, warzyw, brązowego ryżu. Zalecany jest 30 minutowy trening aerobowy i 20 minutowy trening siłowy.

4. Faza łagodna - pozwala na spożycie pokarmów, które były do tej pory zakazane. Oznacza to, że takie jedzenie jak pizza i frytki znowu mogą pojawić się w twojej diecie. Zalecane są ćwiczenia aerobowe i siłowe.

5. Faza nacisku - to restrykcyjna faza mająca na celu zmuszenie ciała chudnięcia. W menu przeważają jajka, chude proteiny, owoce i warzywa. Należy też zwiększyć aktywność aerobową.

6. Faza tempa - jest mniej restrykcyjna od poprzedniej. Dieta zawiera płatki, jogurt, rybę, chude mięso, warzywa, brązowy ryż, rośliny strączkowe oraz 2 przekąski między głównymi daniami. Zalecane są oba rodzaje treningu.

7. Faza energii - ostatnio moduł mający na celu zrzucenie ostatnich kilogramów. Można jeść jogurt, owoce, warzywa, zupy, chude mięso. Należy nie zapominać o ćwiczeniach aerobowych.

Te 7 modułów może być stosowanych przez 28 dni, każda faza trwa 4 dni.

Przykładowy jadłospis dla fazy indukcji

- 2 filiżanki kawy. Ogranicz cukier i mleko do jednej łyżeczki na filiżankę
- 2 miski surowych lub gotowanych zielonych warzyw
- 1 szklanka świeżo wyciśniętej lemoniady
- 4 rodzaje owoców
- 2 jogurty naturalne
- 2 miski surówki z sałaty, pomidorów z 3 łyżeczkami oliwy z oliwek
- 1 miska gotowanej fasoli
- 300g brązowego ryżu
- woda bez ograniczeń

Zalety
- zachęca do ćwiczeń, aktywności fizycznej
- zawiera wiele dobrych dla zdrowia wskazówek na to jak i co jeść

Wady
- nie ma dowodów na to, że takie podejście daje efekty
- potencjalna możliwość wystąpienia niedoboru niektórych wartości odżywczych.
- ryzyko powrotu kilogramów

Mimo że dieta 4 dniowa zawiera w sobie wiele dobrych wskazówek to jednak jej restrykcyjna natura powoduje, że może okazać się ona trudna w stosowaniu i może cię narazić na niedobór minerałów i witamin.