Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa jest dietą oczyszczającą, wymyśloną przez Stanleya Burroughs'a. Intencją tej diety było usunięcie toksyn i innych odpadów trawienia. Obecnie może być uznawana za szybki sposób na zrzucenie kilogramów. Po zastosowaniu tej diety mam czuć się bardziej energetycznie.

Plan zakładający głównie picie soku z cytryny ma pomóc zrzucić 10 kilo oraz oczyścić organizm w ciągu 10 dni.

Niestety dieta ta może być niebezpieczna dla zdrowia. Oczywiście przynosi ona efekty ponieważ utrata wagi jest nieunikniona wraz z zaprzestaniem jedzenia i piciem jedynie niewielkiej ilości kalorii. Problem w tym, że dieta jest uboga w kluczowe wartości odżywcze jak: witaminy, minerały, białko, węglowodany, błonnik czy tłuszcz. Drugim problemem jest to, że utracona waga to głównie woda z organizmu a niestety nie tłuszcz, dlatego można się spodziewać szybkiego powrotu wagi.

Ćwiczenia nie są zalecane w trakcie diety, prawdopodobnie dlatego, że byłoby to trudno na diecie będącej niemal głodówką.

dieta cytrynowa

Co można jeść

Tak na prawdę nie można jeść nic oprócz lemoniady. Plan zakłada picie 6 szklanek lemoniady dziennie. Jedyną inną opcją jest sól rozpuszczona w wodzie (2 łyżeczki soli na pół szklanki) oraz herbata ziołowa na noc.

Przepis na napój oczyszczający diety cytrynowej
- 2 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 2 łyżeczki syropu klonowego
- odrobina ostrego pieprzu
- szklanka wody nie gazowanej

Dietę można stosować przez 4 do maksymalnie 14 dni. Dietetycy polecają powolne przejście na normalne pokarmy jak zupa z warzyw, owoce i warzywa. Podczas diety możesz odczuwać silne uczucie głodu, bóle głowy, zawroty głowy, może także wystąpić ospałość czy biegunka.

Czy to może działać?

Eksperci wskazują na fakt, że wątroba sama w sobie oczyszcza ciało. Nie ma medycznego dowody na to, że dieta oczyszczająca działa i pomaga rzeczywiście w usuwaniu toksyn. Sugestia, że jesteśmy przepełnieni toksynami prowadzi ludzi do stosowania diet oczyszczających. Jednak nasz organizm jest tak skonstruowany, że sam jest w stanie pozbyć się niepotrzebnych substancji, bez zewnętrznej pomocy. Eksperci kwestionują diety oczyszczające, w których ilość spożytych kalorii jest za mała aby pozwolić na normalną pracę organizmu a tym bardziej jest ona za mała na uczucie energii, które ma się pojawić po takiej diecie.

Zalety
- szybka utrata wagi

Wady

- nie me medycznych dowodów na działanie diety oczyszczającej mającej za zadania wypłukanie toksyn
- to krótkotrwałe rozwiązanie a nie sposób na życie
- dieta cytrynowa jak i inne diety oczyszczające może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i nasz metabolizm