Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa powstała w latach 70-tych i szybko stała się popularna. Głównym założeniem diety jest kontrolowanie spożycia węglowodanów. Dieta składa się z 4 faz. Przyjrzyjmy się dokładniej zasadom tej diety oraz temu jak może wyglądać jej przykładowy jadłospis.

Fazy diety Atkinsa

Faza 1

Restrykcyjna faza początkowa trwa przez 2 tygodnie i ogranicza spożycie węglowodanów do 20g dziennie (nie wolno spożywać warzyw ze skrobią jak ziemniaki, owoców, pełnych ziaren, czy chleba).

dieta Atkinsa

Spadek wagi podczas tej fazy wynika, z tego że głównym źródłem energii dla naszego ciała są węglowodany. Kiedy spożywamy mniej węglowodanów nasze ciało musi sięgać gdzie indziej po energię. Sięga więc do naszych zapasów zgromadzonych w formie komórek tłuszczowych. Dodatkowo węglowodany, zwłaszcza proste, stymulują produkcję insuliny, która z kolei przetwarza nadmiar cukrów w postać tłuszczu magazynowanego w ciele. Jedząc więc mniej węglowodanów, mamy mniej insuliny we krwi i tym samym magazynujemy mniej tłuszczu.

Faza 2

Dieta Atkinsa Faza zrzucania wagi pozwala na dodanie do diety warzyw bogatych w błonnik, aż do momentu osiągnięcia ustalonej na początku wagi. Niewielki wzrost spożycia węglowodanów poprzez spożycie warzyw powinien być rozłożony w czasie.

Faza 3 i 4 to fazy utrzymania wagi. Poziom spożycia węglowodanów może być zwiększony, ale tylko do poziomu gwarantującego stabilizację wagi. Nie należy spożywać jedzenia, które może prowadzić do tycia.

Dieta Atkinsa rekomenduje spożycie nieprzetworzonych węglowodanów złożonych.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: Smażone jajka na bekonie. Filiżanka kawy.

Obiad: Pierś kurczaka z serem oraz 150g sałaty z oliwą z oliwek.

Kolacja: 200g steka wołowego wraz ze 100g szpinaku z kwaśną śmietaną.

Przekąska: 2 kawałki szynki

Taki posiłek to w przybliżeniu:
1250 kalorii
80g tłuszczu
120g białka
5g węglowodanów
55g błonnika

Podsumowanie

Dieta Atkinsa okazała się dla wielu osób bardzo skuteczna, nie tylko pod względem straconych kilogramów, ale także pod względem zdrowotnym. Jednak dla wielu osób może się ona okazać zbyt restrykcyjna. Zanim więc zaczniesz jej stosowanie najlepiej poznaj dokładnie jej zasady a nawet skonsultuj to z dietetykiem.