Dieta 17 dniowa

Dieta 17 dniowa to dieta oparta na węglowodanach, stworzona przez dr Mike'a Moreno. Można ją stosować zarówno w odchudzaniu jak i przy utrzymywaniu wagi. Dr Moreno stworzył dietę 17 dniową głównie z myślą o osobach chcących zrzucić kilka kilogramów, które uzbierały się przez okres np: świąt. Prawda jest taka, że dieta może być stosowana w każdej porze roku w celu zrzucenie zbędnych kilogramów.

Jak działa dieta?

Nazwa diety jest nieco myląca. 17 dni nie oznacza, że stracisz wagę w zaledwie 17 dni. Dieta składa się z wielu cyklów 17 dniowych. Każdy cykl zmienia spożywane przez ciebie jedzenie. Dr Moreno twierdzi, że można schudnąć już nawet 6 kilo w pierwszym cyklu.

dieta 17 dniowa


Dieta śledzi spożycie węglowodanów, ale różni się od innych diet niskowęglowodanowych. Ilość i rodzaj spożywanych węglowodanów zmienia się w każdym 17 dniowym cyklu. Niektóre cykle są mocno restrykcyjne odnośnie węglowodanów, inne z kolei pozwalają na ich spore spożycie. Tego typu cykle mają na celu oszukać metabolizm, organizm nie będzie w stanie się przyzwyczaić do jedzenie i doprowadzić do szybszego spadku wagi.

Cykle diety

Dieta składa się z 4 cyklów 17 dniowych. Wszystkie cykle sugerują eliminację cukru i przetworzonego jedzenia z diety.

Przyspieszanie
Pierwsza faza drastycznie obcina spożycie węglowodanów, podobnie jak pierwsza faza diety Atkinsa. Takie podejście powoduje szybki spadek wagi i wspomaga spalanie tłuszczy.

Aktywacja
Wprowadza cykle węglowodanowe, celem jest oszukanie metabolizmu, tak aby lepiej spalać tłuszcz i szybciej chudnąć.

Realizacja
Wprowadza wcześniej zabronione pokarmy z powrotem do diety.

Końcowa
Ostatnia faza diety. Ma na celu pozwolić na utrzymanie wagi. Zachęca do zdrowego jedzenia.

Zalety

- zachęca do spożycia naturalnego jedzenia
- różne 17 dniowe cykle pozwalają na zmianę w jedzeniu, co może zmniejszyć znudzenie dietą
- plan diety jest nieskomplikowany i łatwy w zrozumieniu
- dieta oferuje propozycje posiłków
- sugeruje ćwiczenia trwające jedynie 17 minut

Wady
- spożycie kalorii może być za niskie dla niektórych, bardziej aktywnych osób
- nie nadaje się dla cukrzyków

Dieta wraz z cyklicznym planem jedzenia rekomenduje stosowanie 17 minutowych ćwiczeń przez 6 dni w tygodniu.

Mimo, że dieta została stworzona, aby pomóc w unikaniu tycia podczas świąt to może być ona stosowana przez cały rok w celu zrzucenia wagi. Pamiętaj, że jest to dieta niskokaloryczna i nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Najlepiej będzie jak skonsultujesz to najpierw z lekarzem, dietetykiem.