Dieta 1200 kalorii

Dieta 1200 kalorii jest wystarczająco odżywcza dla większości osób. Jest to również minimalna zalecana ilość kalorii dla bezpiecznego i zdrowego odchudzania. Ważnym elementem jest uzyskanie prawidłowej równowagi makroskładników.

Czemu akurat 1200 kalorii?

Według badań dzienne spożycie kalorii nie przekraczające 1200 jest wystarczająco odżywcze a zarazem pozwala na osiągnięcie deficytu kalorii, który jest potrzebny u większości ludzi do zrzucenia wagi. Mianowicie prowadzi to do spalania większej ilości kalorii niż w rzeczywistości dostarczamy organizmowi.

Oczywiście przed zastosowaniem tej diety należy sprawdzić czy aby ta dawka nie jest dla nas szkodliwa. Ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia minimalna ilość potrzebnych kalorii dla zachowania zdrowia może się różnić. Dlatego warto to skonsultować ze specjalistą dietetykiem.

dieta 1200 kalorii

Balans wartości odżywczych

Wydawać by się mogło, że 1200 kalorii to sporo jedzenia, ale kalorie bardzo szybko się dodają. Dlatego potrzebne jest zachowanie balansu w spożywanych produktach tak aby uzyskać uczucie sytości i dostarczyć wszelkich niezbędnych wartości odżywczych.

Wartości odżywcze to białko, węglowodany oraz tłuszcz. W trakcie diety ważne jest aby zachować balans właśnie między nimi. Odpowiedni balans to 55% węglowodanów złożonych (np: chleb pełnoziarnisty), 15% białka oraz 30$ tłuszczu ale w tym tylko 10% tłuszczy nasyconych. Przekłada się to odpowiednio na 660 kalorii pochodzących od węglowodanów, 180 kalorii od białka oraz 360 kalorii od tłuszczy.

Przykładowy plan diety na jeden dzień

Śniadanie
1 kromka chleba pełnoziarnistego
1 łyżka masła orzechowego
połowa banana

Poranna przekąska
20 migdałów
1 jabłko

Obiad
2 kromki pieczywa pełnoziarnistego
60g grillowanej piersi z kurczaka
25g sera
1 łyżka musztardy
Sałata
Pomidor
1 pomarańcza

Popołudniowa przkąska
200ml jogurtu naturalnego

Kolacja
70g pieczonego indyka
100g gotowanych brokułów (lub warzyw do wyboru)
150g brązowego ryżu

Wieczorna przekąska
1 szklanka mleka niskotłuszczowego
1 ciastko muesli

Podsumowanie

Stosując dietę 1200 kalorii masz dużą szansę na osiągnięcie pozytywnych efektów w odchudzaniu. Dobierając odpowiednie produkty pełnoziarniste, czy bogate w błonnik można zachować uczucie sytości przy niskim indeksie kalorii. Wymaga to dużego poświęcenia i starannego wyboru spożywanych produktów, ale na efekty można liczyć. Jednak aby utrzymać wagę na oczekiwanym poziomie należy zastosować zasady zdrowego sposoby życia.

Uwaga:
Zanim zaczniesz stosowanie tej diety najlepiej skonsultuj to ze specjalistą