Depilacja ciała

Jak gładko, to wszędzie. Nawet w miejscach, które są delikatne. Depilacja pod pachami i w okolicach intymnych to latem konieczność. Nogi? Całe lato bez jednego włoska. Z wyciętych sukienek i kostiumów kąpielowych nie ma prawa wystawać owłosiona skóra. Ze względu na estetykę, jak również higienę.

Włosy na ciele pełnią funkcję ochronną. Na głowie stoją na straży odpowiedniej temperatury mózgu. Rzęsy i brwi osłaniają oczy, a włosy łonowe są pierwszą barierą dla intruzów, które mogłyby zaatakować narządy płciowe. Ale po co są włosy pod pachami? Najprawdopodobniej po to, by utrzymywać nasz naturalny zapach, czyli coś, z czym teraz z takim uporem walczymy. Pod pachami, w pachwinach oraz w skórze całej okolicy łonowej zgrupowane są szczególne gruczoły potowe. Pot przez nie produkowany, oprócz wody, soli, kwasu mlekowego i mocznika, czyli tego, co wydziela się na całej reszcie ciała, zawiera substancje tłuszczowe. "Rzucają się" na nie bakterie żyjące na skórze. Rozkładają je i wtedy wydziela się przykry zapach. Dlatego depilacja pod pachami, oprócz walorów estetycznych, ma też funkcję higieniczną. Obowiązuje niezmiennie gładka skóra bez jednego włoska. Najpopularniejszym sposobem depilacji wśród Polek wciąż jest golenie, ale na drugim miejscu jest usuwanie włosków depilatorem elektrycznym. Trzecia, najchętniej stosowana przez nas metoda, to woskowanie. Najrzadziej sięgamy po depilatory chemiczne. Szybkie i bezbolesne dają krótkotrwały efekt i trzeba je często powtarzać, natomiast depilacja na dłużej zwykle trochę boli, bo usuwa włosy razem z cebulkami. Na coś trzeba się zdecydować. Sam zabieg najlepiej przeprowadzić wieczorem, żeby skóra "potraktowana" maszynką lub woskiem miała czas na ukojenie i regenerację. Nigdy nie usuwaj owłosienia przed kąpielą czy wyjściem na basen lub plażę. Każda depilacja zostawia na skórze mikro urazy. Mogą być niewidoczne dla nas, ale bakterie na pewno je znajdą, a wtedy zakażenie gotowe. Zawsze po depilacji przetrzyj skórę preparatem odkażająco-kojącym, ale nigdy nie używaj spirytusu.

Depilacja ciała, woskowanie

Krem i pianka

Depilatory chemiczne są wyjątkowo łatwe w użyciu. Zabieg trwa krótko. Jedyną niedogodnością jest konieczność siedzenia z preparatem na skórze. Najlepiej cały ten czaas, zwykle nie więcej niż osiem minut, spędzić w łazience.

NOGI Z SATYNOWYM POŚLIZGIEM

Przede wszystkim zrób próbę, by sprawdzić, czy kosmetyk nie podrażnia twojej skóry. Nałóż odrobinę preparatu na wewnętrznej stronie łokcia, odczekaj przepisany w ulotce czas i spłucz. Jeśli nie ma zaczerwienienia, pieczenia czy swędzenia, możesz posmarować nim nogi.

Nie przekraczaj czasu zalecanego przez producenta. Kremy depilujące rozpuszczają keratynę, czyli budulec włosa. Działając zbyt długo, mogą podrażnić skórę.

Po depilacji posmaruj nogi łagodzącym balsamem, np. zawierającym panthenol, wyciągi z aloesu, rumianku lub nagietka.

PACHY BEZ JEDNEGO WŁOSA

Depilatory chemiczne, kremy, żele lub pianki sprawdzają się przy depilacji pach, bo odrastające włoski nie są tak sztywne i nieprzyjemne jak po goleniu. Niestety, dość często drażnią. Jeśli po nałożeniu kosmetyku skóra choć trochę szczypie, trzeba go natychmiast zmyć.

Żyletka i maszynka

Szybka i bez bólu, za to włosy odrastają już drugiego dnia. Są twarde i kłujące. Skóra często reaguje podrażnieniem. W najlepszym wypadku swędzi. Nieraz pojawiają się krostki. Jeśli mimo wszystko wybierasz golenie, pamiętaj o kilku zasadach, a unikniesz przykrości.

PERFEKCYJNIE OGOLONE NOGI

Golenie zwykłą maszynką najlepiej robić pod prysznicem. Włosy, rozmiękczone wodą, łatwiej będzie usunąć. Poza tym skóra jest bardziej śliska. Zawsze używaj jednak dodatkowo pianek, kremów lub żeli do golenia. Dla kobiet są specjalnie opracowane preparaty do depilacji, nie musisz więc podkradać kosmetyków mężowi. Staraj się nie dociskać maszynki do skóry, bo możesz się skaleczyć. Jeśli masz grube, mocne włosy, użyj specjalnej pianki albo kremu zmiękczającego.

Maszynka elektryczna jest delikatniejsza niż zwykła z ostrzem. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że się skaleczysz. Wiele maszynek ma też głowicę przypominającą siateczkę, która przycina tuż przy skórze króciutkie włoski pozostałe po przejechaniu głównego ostrza. Skóra jest potem naprawdę idealnie gładka. Maszynki elektryczne nie są tak dokładne jak zwykłe. Przepuszczają włoski i czasami trzeba kilka razy "przejechać" to samo miejsce.

BEZPIECZNE GOLENIE PACH

Przed depilacją nałóż odrobinę pianki, a po zabiegu przetrzyj skórę wodą utlenioną. Pod pachami ryzyko podrażnień jest większe. Tarcie przy każdym ruchu zwiększa ryzyko infekcji.

Woskowanie

Najwygodniej oddać się w ręce dobrej kosmetyczki, ale można można bez kłopotu ten zabieg zrobić w domu. Do nog nawygodniejsze są plastry z woskiem na zimno. Zabieg wystarcza na prawie 3 tygodnie. Tylko panie o bardzo cienkich i jasnych włosach mają spokój przez cały miesiąc

PLASTRY NA NOGI

Woskowanie najlepiej robić bezpośrednio po kąpieli. Naskórek jest wówczas rozpulchniony i włosy łatwiej wychodzą.

Wytrzyj nogi do sucha. Możesz je nawet lekko natrzeć talkiem lub pudrem dla dzieci.

Plaster woskowy rozgrzej w dłoniach. Przyklej zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosów. Potem zerwij pod włos zdecydowanym ruchem.

Jeśli na skórze pozostały drobinki wosku, zmyj je oliwą lub oliwką dla niemowląt.

Jeśli masz grube, mocne włosy, woskowanie na zimno może sobie z nimi nie poradzić. Można jednak kupić wosk do rozpuszczania lub w podgrzewanym aplikatorze. Do tego trzeba mieć specjalne paski z flizeliny do zrywania go. Wosk nałóż szpatułką lub aplikatorem zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosów. W ten sam sposób przylep flizelinowe paski i zerwij je pod włos.

WOSK Z MIODEM POD PACHY

Jeśli woskowanie - to u kosmetyczki. Boli, nie ma co ukrywać, ale wystarczy na trzy, cztery tygodnie. W domu woskowania pod pachami żadna z nas raczej nie zrobi sobie sama, zwłaszcza ciekłym i ciepłym woskiem. Można natomiast skorzystać z pomocy koleżanki. W sklepach są plastry z woskiem do depilowania pach. To dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem że jesteś dość odporna na ból.

Depilator

Depilator ma głowicę z wirującymi pęsetkami. Zabieg trwa dłużej niż woskowanie, ale wiele pań woli znosić ból wyrywania włosków po kilkanaście naraz niż wyszarpywanie jednym ruchem całego pasa. Zaletą tej metody jest też to, że można ją stosować wszędzie i bez większych przygotowań.

NA NOGACH POD WŁOS

Tak jak woskowanie, tę depilację najlepiej robić po kąpieli. Możesz też wymasować skórę pod włos szorstką rękawicą. Włoski wstaną i maszynce łatwiej będzie je uchwycić.

Depiluj pod włos. Nie zdziw się, jeśli na jednej nodze będzie bolało bardziej niż na drugiej. Części naszego ciała różnią się bowiem odpornością na ból. Również inaczej będziesz odczuwała depilowanie z przodu i z tyłu łydek. Kobiety, które używają depilatorów elektrycznych, twierdzą, że do tego bólu można się przyzwyczaić.

W miejscach wyrwanych włosków pojawią się czerwone kropki. Tak samo zresztą jest po woskowaniu. Ale podrażnienia znikną po kilku godzinach, najpóźniej następnego dnia.

STRZYŻENIE POD PACHĄ

Depilator elektryczny to broń dla odważnych. Ale jeśli przełamiemy opory psychiczne, zabieg okaże się wykonalny. Włoski nie powinny być dłuższe niż 0,5 cm. Wtedy depilacja najmniej boli. Dłuższe włoski trzeba najpierw podciąć nożyczkami. Skóra pod pachami powinna być zdezynfekowana płynem odkażającym i idealnie sucha. Po depilacji także warto przetrzeć pachy wodą utlenioną albo bezalkoholowym tonikiem do twarzy.

Depilacja laserem

Ten zabieg może przeprowadzić tylko dermatolog. Epilacja jest bardzo skutecznam bo niszczy mieszki, z których wyrastają włosy.

Lekarz dobiera częstotliwość fali świetlnej do koloru włosów i karnacji. Energia lasera absorbowana jest przez melaninę. Mieszek włosowy gwałtownie się rozgrzewa i ginie. Laser działa na włosy, które są właśnie w fazie wzrostu. Dlatego zabieg epilacji trzeba powtarzać trzy, a czasem nawet sześciokrotnie, by usunąć wszystkie włosy. Za jeden trzeba zapłacić 400 -500 zł. Koszty są więc duże, ale warto je ponieść, bo efekt jest doskonały. Niechcianych włosów pozbywamy się raz na zawsze.

Źródło: Dobre rady, czerwiec 2006