Zatrzymać cellulit

Cellulit zwany inaczej pomarańczową skórką. Chcemy go ukryć, zamaskować, a najlepiej całkowicie usunąć.

Cellulit to zmiany w podskórnej tkance tłuszczowej powstałe na skutek odkładania się w komórkach tłuszczowych końcowych produktów przemiany materii. Przyczyną tego defektu jest dość luźna i elastyczna budowa kobiecej skóry, która rozciągając się i kurcząc (podczas ciąży, odchudzania) pozwala na zgromadzenie się tam wody i rozrastanie komórek tłuszczowych. Skóra w tym miejscu jest sucha i dużo mniej elastyczna. Pojawiają się zgrubienia i nierówności na skórze ud, pośladków i bioder.

Kobiecy kłopot

Cellulit najczęściej pojawia się na: udach, pośladkach, brzuchu, przedramionach. Są to miejsca gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Najwcześniej pojawia się pod postacią wodną. Ciało jest gładkie, ale chwytają palcami fałd skóry, można zauważyć nierówności. Jeśli mamy do czynienia już z cellulitem tłuszczowym to wówczas gródki i guzki widać już gołym okiem. Ostatni etap to cellulit cyrkulacyjny, który jest połączeniem dwóch poprzednich. Zmianom skórnym towarzyszą także obrzęki. Powodem tego jest fakt iż nadmiernie rozrośnięte komórki tłuszczowe naciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne.

Cellulit

Wszystkiemu winne geny i hormony

To one decydują o tym, jaka ilość tłuszczu odłoży się w komórkach. Każdy rodzi się wyposażony w określoną liczbę komórek tłuszczowych - adipocytów. Niestety z wiekiem nie produkujemy ich więcej, lecz wypełniają się one tłuszczem będącym rezerwą powstałą w wyniku zjedzenia więcej niż jesteśmy w stanie spalić. Jednak nie każdy tyje tak samo. To geny decydują o tym, ile nasze komórki tłuszczowe mają receptorów wiążących tłuszcz. To wpływa w kolei na to ile tłuszczu gromadzimy a ile wydalamy z organizmu. Dlaczego więc także szczupłe dziewczyny mają cellulit. Powstawanie cellulitu to zjawisko dużo bardziej złożone niż samo tycie. Ogromne znaczenie mają tu hormony płciowe. Stąd powstawanie cellulitu głównie podczas burz hormonalnych w okresie dojrzewania, podczas miesiączki, ciąży i w okresie menopauzy. Często sprzyja mu również antykoncepcja hormonalna. Wówczas gwałtownie rozrastają się nasze komórki tłuszczowe a to powoduje tycie. Swojej skóry nie zmienimy, nie zlikwidujemy także burz hormonalnych. Natomiast innych winowajców cellulitu możemy spokojnie wyeliminować.

Zmień złe nawyki

Jesz dużo i szybko korzystając z fast foodów, jadasz mało warzyw i owoców. To niestety sprzyja tyciu.= Następnie próbujesz zrzucić kilogramy poprzez głodówki, szybkie diety. To z kolei może prowadzić do efektu jo-jo i ponownemu obrośnięciu w tłuszcz. Mało się ruszasz, nie uprawiasz żadnego sportu. Lubisz gorące kąpiele, które wysuszają skórę. Nosisz wysokie obcasy, które utrudniają krążenie i sprzyjają cellulitowi. Wieczorami odprężasz się w gorącej kąpieli, która sprzyja wysuszeniu skóry. A może lubisz chodzić przez cały dzień na wysokich obcasach lub w obcisłych spodniach? Powinnaś wiedzieć, że nie tylko utrudnia to krążenie, ale także sprzyja cellulitowi. Sukces w walce z cellulitem uwarunkowany jest głównie zmianą naszych nawyków. Niestety same zabiegi, kremy itp. nie wystarczą. Do osiągnięcia końcowego sukcesu musisz stosować dietę, zacząć się ruszać.

Cellulit

Zabiegi na cellulit

Masaże, manualne czy wykonywane za pomocą urządzeń. Dobra jest także mezoterapia - wstrzykiwanie substancji aktywnych w tłuszcz. Podczas stosowania popularnych kosmetyków antycellulitowych także wskazany jest masaż. Zabiegi kosmetyczne w gabinetach to wsmarowywanie aktywnych substancji i owijanie w rozgrzewający kompres. Seria takich zabiegów usprawnia krążenie pod skórą. Nic jednak nie pomoże jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych i nie zaczniemy się ruszać. Pojawiły się nowe zabiegi na cellulit. Jednym z nich jest aparat wykorzystujący "medyczne" ultradźwięki. Nowe ultradźwięki wpływają bezpośrednio na komórki tłuszczowe. Rozbijają otoczkę komórek tłuszczowych co powoduje uwolnienie z nich tłuszczu. Tłuszcz następnie trafia do krwi i jest wydalany dzięki nerkom.