Callanetics

Callanetics powstał w latach siedemdziesiątych i został stworzony przez Callan Pinckney. Zamierzeniem twórcy był program, który miał zmniejszać ból. Callanetics to system ćwiczeń bazujący na napinaniu mięśni. Zwolennicy tej metody twierdzą, że jedna godzina callanetics równa się 24 godzinom aerobiku. Dowiedz się więcej o tej metodzie.

Callanetics to unikalne ćwiczenia polegające na odizolowaniu grup mięśni oraz wykonywaniu powolnych i bardzo precyzyjnych ruchów. Ćwiczenia callanetics pozwolą ci ujędrnić i poprawić wygląd twego ciała oraz zwiększą jego siłę i giętkość.

callanetics

Metoda Callanetics w przeciwieństwie do aerobiku pracuje głęboko na mięśniach dlatego nie doświadczymy tutaj wstrząsów, które mogą prowadzić do urazów. To powoduje, że callanetics jest bezpieczne i praktycznie bezkontuzyjne. Każdy może wykonywać ćwiczenia callanetics, nawet osoby mające małą koordynację ruchową.

Podstawy callanetics:

Pamiętaj, że wszystkie ruchy są naprawdę niewielkie (od 1 do 3 cm) i odbywają się bardzo powoli. Zawsze oddychaj. Kluczem do Callanetics jest zginanie miednicy. Nigdy nie wymuszaj na siłę jakiegoś ruchu oraz staraj się zrelaksować podczas ćwiczeń.

Wykonaj rozgrzewkę przed ćwiczeniami. Przykładem są wymachy. Stań w rozkroku, rozciągnij ramiona do góry i lekko zegnij kolana. Napnij lekko pośladki. Opuść powoli ciało zginając kolana. Podczas ruchu w dół i w górę wymachuj ramionami do przodu i z powrotem.

Przykładowe ćwiczenia callanetics na nogi

1. Ćwiczenie 1

1. Stań na wprost krzesła. Złap za oparcie i cofnij się o około 40cm.
2. Złącz kostki nóg a kciuki skieruj na zewnątrz, aby stopy tworzyły literę V.
3. Zegnij kolana i obniż nieznacznie biodra.
4. Podnieś miednicę tak aby kość łonowa była bliżej krzesła a brzuch tworzył
literę C.
Wytrzymaj w tej pozycji przez 3 oddechy a następnie puść. Wykonaj 10 razy.

2. Ćwiczenie 2

1. Siądź na podłodze przed krzesłem z kolanami lekko zgiętymi.
2. Naciskaj stopami na boki krzesła. Nie napinaj kręgosłupa i naciskaj stopami na krzesło najmocniej jak możesz. Policz do 20 i puść. Powtórz ćwiczenie 5 razy. Zwiększ trudność ćwiczenia poprzez wyprostowanie nóg i wykonywanie wówczas nacisków.